Loading…

Mechanika Pojazdów Osobowych

Mobilny Warsztat Samochodowy - Elektronika i Elektryka Samochodowa z dojazdem do klienta.
Kontakt do Mechanika

Falowniki [RS Elektronika] #92



W tym odcinku kilka słów o falownikach.

Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook’u:

https://www.facebook.com/RSElektronika

Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:

reduktorszumu@gmail.com

Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio –
Reduktor Szumu
https://www.youtube.com/user/ReduktorSzumu

Zapraszamy na stronę http://reduktorszumu.cupsell.pl do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Pobrane z Youtube Elektronik i Elektryk Samochodowy, Warsztat Samochodowy – Mechanik i Diagnostyka, Naprawiamy Silniki Samochodowe Warszawa, Naprawa Silników Samochodowych – Remonty kapitalne Warszawa, Wymiana radia w samochodzie, Remonty kapitalne Silników do Auta Warszawa, Elektronik Samochodowy,

39 thoughts on “Falowniki [RS Elektronika] #92

  1. falownik to urządzenie zmieniające częstotliwość tak jak głosi definicja, urządzenie zmieniające prąd stały w przemienny to przetwornica, prosze nie wymyślać jakiś teorii u używać skrótów myślowych bo to wprowadza wielu ludzi w błąd. Pozdrawiam

  2. Jednym z głównych przesłań kanału jest RS – Redukowanie Szumu,a w komentarzach widzę pełno mądrych głów które te szumy chcą usilnie wprowadzać.
    Tak jak początkująca osoba może oglądnąć ten materiał i rozeznać się w temacie tak już czytając niektóre komentarze zupełnie nie wiedzieć o co komuś chodzi.
    Nie rozumiem jak można pod materiałem przedstawiającym ogólny zarys zagadnienia wypisywać swoje "mądrości".
    Są do tego odpowiednie fora, ale niektórym mało muszą koniecznie gdzieś coś napisać, pochwalić się, podjąć jakąś kontrowersję.
    To jest zmora polskiego internetu. Nawet na rosyjskich forach ludzie wymieniają się wiedzą pomagają sobie, uczą się nawzajem, na polskich
    tylko mądrzenie się i tak naprawdę sianie zamętu.

  3. Dziendoberek. Sprawa jest tego rodzaju ze kupilem sobie oscyloskop a bardzo nie chcialbym go spalic. Chcialbym sie dowiedziec na jakim urzadzeniu moznaby go bezpiecznie przetestowac i nauczyc sie obslugiwac.~~??

  4. Ponieważ silniki indukcyjne i transformatory są odbiornikami o charakterze indukcyjnym i źle to wpływa na nie i nie znoszą przebiegu prostokątnego, a odbiorniki o charakterze pojemnościowym mogą ulec uszkodzeniu. pozdrawiam.

  5. Czyli jeśli chciałbym zamontować w garażu gniazdo 3F (siłowe) z domu w którym mam obwód 1F to falownik mógłby przesłać takie napiecie? Dobrze rozumiem.
    Zrobiłbym to tak, wyjście przewodami z domu do bezpiecznika. Potem do falownika i z falownika do gniazda siłowego. Czy mogłoby gdzieś wystąpić spięcie lub niedobór napiecia??

  6. Autorom podziękowania ślę serdeczne . Budzimy iskierki WIEDZY by je rozdawać.. Sprawdzaj, doświadczaj.. ignorancją arogancją wspieraliśmy system.. podaj dalej. Świetny materiał edukacyjny.

  7. UWAGA 1: W 4:15 jest nieprawdą, że przemiennik częstotliwości może "wygenerować" wyższe napięcie od napięcia jego zasilania! (chyba, że zastosowany zostanie dodatkowy transformator podnoszący napięcie, ale takie rozwiązania nie są praktykowane za względu na wielkość wymaganych transformatorów). Napięcie na wyjściu może osiągnąć maksymalnie napięcie wejściowe (pomniejszone o niewielkie napięcie wynikające ze spadków napięć na tranzystorach wykonawczych). Np. trójfazowy przemiennik częstotliwości zasilany z jednej fazy 230VAC może "wygenerować" tylko napięcie międzyfazowe 3x230VAC, natomiast zasilany z sieci 3x400VAC "wygeneruje" na wyjściu maksymalnie 3x400VAC.
    UWAGA 2: W 7:30 mowa jest o naprzemiennym włączaniu par tranzystorów w celu uzyskania wymaganej częstotliwości, co jest nie prawdą, ponieważ przemiennik częstotliwości, aby uzyskać w miarę zbliżony przebieg sinusoidalny na wyjściu załącza daną parę tranzystorów w oparciu o regulator PWM , który swoim wypełnieniem "kształtuje" daną połówkę sinusoidy. W drugiej połówce sinusoidy załączana jest druga para tranzystorów, również ze zmiennym wypełnieniem. W każdym przemienniku częstotliwości jest parametr, który mówi o częstotliwości "kluczowania", czyli o częstotliwości bazowej regulatora PWM (częstotliwości załączania tranzystorów) i zazwyczaj parametr ten wynosi od kilku do kilkunastu kHz.

  8. Odp. Według mnie dlatego by nie zniszczył elektroniki w urządzeniach do niego podlaczonych. Wyższej klasy urządzenia mają zabezpieczenia aby takich urządzeń nie podłączyć. Mam chiński generator prądu i tam nie ma sinusoidy i podłączyłem do niego upsa ze by podładować baterię niestety ale nie przełączył się na zasilanie

  9. Witam, Bardzo dobry materiał, jak zwykle. Pojawił się jednak drobny błąd na wykresie (czas 12:15) z lewej strony ekranu. Jeżeli, jak rozumiem, jest to wykres na obciążeniu RL jest trochę inaczej. Otóż przy tworzeniu dodatniej części sinusoidy impulsy PWM maja tylko wartości dodatnie, a przy ujemnej części sinusoidy tylko wartości ujemne. Warto zmodyfikować też schemat obok. Przełącznik pokazany na schemacie poglądowym ma jeszcze trzecie położenie środkowe i działa oscylując między tym położeniem a górnym biegunem dla dodatnich połówek sinusoidy, oraz dolnym i środkowym dla ujemnych. Wynika to z oczywistego dążenia do maksymalnej sprawności falownika. Pozdrawiam i gratuluję świetnego kanału.

  10. A ja sobie sam zrobiłem falownik, sterowany z ARMa na płytce Nucleo i trzech pół-mostkach na IRF820. Pokręciłem sobie małym silniczkiem trójfazowym (asynchroniczny,m) od jakieś starej chłodni i się cieszę 🙂 Efekty można zobaczyć na moim kanale.
    Z tym prostokątem co w zagadce, to jak koledzy pisali jest problem z obciążeniami indukcyjnymi, a także z ilością przekazywanej mocy w okresie – zakładając że amplituda jest na poziomie odprostowanej sieci ok. 320V. Omija się to w prostych przetwornicach robiąc przerwy 0V między "impulsami" prostokąta (np. UPSy APC Back).

  11. wszystko co odbiega od sinusoidy to są wyższe harmoniczne, które powodują powstawanie dużych mocy pozornych i grzanie się urządzeń indukcyjnych – transformatorów i silników.

  12. Takie materiały i takie filmy edukacyjne mądre są potrzebne na YouTube a nie tam jakieś badziewia czasami jak ktoś coś wrzuci to normalnie się….. już nie powiem co. Pozdrawiam Reduktora szumu i RS elektronikę.

  13. 427 [ Fotowoltaika ]

    Słońce rozgrzane dzień cały,

    kurierem przesyła prezenty,

    panele odbiorcą ,

    każdy prezent przyjęty.

    Te przesyłki darmowe

    i do tego z ekologią żyją w zgodzie ,

    pozwól na przesyłanie , odbieranie

    prezentów promiennych u Ciebie w zagrodzie.

  14. Ja bym zastosował inny podział. Na wejściu jest prostownik czyli mostek z kondensatorem, pozostała część to inwerter a prostownik plus inwerter to falownik.

Dodaj komentarz

Zadzwoń!