Wielka majówka.
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1981
Premiera: 1981. 10. 23
Gatunek: Film muzyczny, Film przygodowy
Reżyseria: Krzysztof Rogulski
Współpraca reżyserska: Łukasz Zieliński / Maria Kuzemko
Scenariusz – Krzysztof: Rogulski / Marek Rymuszko
Nagrody: 1981 Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”).
Kilkunastoletni Rysiek, przebywający w zakładzie opiekuńczym, po raz kolejny ucieka zeń do domu z nadzieją, że tym razem będzie mógł tam pozostać. Niestety, ojciec – niezdolny po śmierci żony sam utrzymywać syna – nakazuje mu powrót do zakładu. Jednak chłopiec wybiera wolność. Wkrótce głodny, bez pieniędzy włamuje się do pewnej willi, by pod nieobecność właścicieli skorzystać z ich spiżarni. W lodówce obok żywności znajduje plastikową torbę pełną banknotów. Teraz już bez przeszkód może pojechać do Warszawy.
Zagubiony na Dworcu Centralnym spotyka o kilka lat starszego Julka, drobnego hochsztaplera, przedstawiającego się jako urlopowany marynarz, który – wcale nie bezinteresownie – postanawia dopomóc uciekinierowi w załatwieniu noclegu.
Tymczasem właściciel willi wyjawia milicji wysokość skradzionej sumy – ponad milion złotych uzyskanych w sposób daleki od legalności.
Chłopcy znajdują nocleg na jednej z warszawskich budów – w surowym jeszcze budynku. Następnego dnia rozstają się, by znów przypadkiem spotkać się wieczorem. Julek nadal „gra” marynarza, tym razem by zaimponować świeżo poznanej dziewczynie, Agnieszce. W kawiarni zostają zaproszeni przez starzejącego się mężczyznę na party w jego domu. Na miejscu wyjawia się lubieżny cel tej wizyty. Efektem uniknięcia kontaktu z homoseksualistą jest spędzenie kolejnej nocy na świeżym powietrzu. Rano odbierają torbę z pieniędzmi z dworcowej przechowalni. Kupują nowe ubrania, samochód, wykorzystując zbieżność nazwisk Julka i mającego odwiedzić Polskę polonijnego milionera wynajmują apartament w hotelu „Victoria”.
Rysiek czuje się szczęśliwy – nareszcie spotkał kogoś, kto się nim zainteresował. Natomiast Julek traktuje go jak kolejnego „jelenia”, którego łatwo można „trafić”. Przejmuje kontrolę nad pieniędzmi i bez umiaru zaspokaja swoje zachcianki. Kupuje wiele zbędnych przedmiotów, by szybko i bez bólu się z nimi rozstać. Udając bratanka milionera angażuje się w różne, mniej lub bardziej podejrzane, interesy. Stopniowo jednak przelotna znajomość chłopców przeradza się w przyjaźń, tym bardziej że Julek dzięki telewizyjnemu komunikatowi o zaginięciu Ryśka, domyśla się jego trudnej przeszłości.
Tymczasem młody uciekinier spotyka nowych przyjaciół – grupę rockową „Maanam”, uczestniczy w jej koncertach, zostaje zaproszony na sesję nagraniową. Do pełni zadowolenia brakuje mu tylko naocznego przekonania się o wyglądzie żyrafy – nie widział jej dotąd i nie bardzo może uwierzyć w istnienie takiego zwierzęcia. Właśnie ono było przyczyną jego wyjazdu do stolicy – niestety, w warszawskim ZOO wybieg żyrafy jest pusty.
Nadchodzi dzień szesnastych urodzin Ryśka. Julek wydaje na jego cześć przyjęcie w hotelowej restauracji. Uczestniczą w nim także Agnieszka i jej matka, którą do osoby Julka przekonują wydawane przez chłopca sumy. Prezentem dla solenizanta miało być upragnione spotkanie z żyrafą, ale próba jej uprowadzenia z ogrodu zoologicznego nic powiodła się.
Następnego dnia chłopcy i Agnieszka chyłkiem opuszczają hotel – oto przyjechał polonijny milioner, który nie przypomina sobie, by kiedykolwiek miał bratanka. Razem z dziewczyną płyną na wycieczkę statkiem po Wiśle. Nagle przychodzi rozczarowanie. Co prawda matka Agnieszki szybko pozbyła się swoich wątpliwości co do prawego charakteru Julka, ale sama dziewczyna oskarża go o oszukiwanie partnera. W tym samym czasie podejrzane indywiduum podpowiada Ryśkowi pomysł „ufundowania” za jego pieniądze drużyny piłkarskiej, która podbije świat. Kłótnia pomiędzy przyjaciółmi wisi w powietrzu, aby zapobiec rozłamowi Julek wyjawia prawdę o sobie – nie jest ani bratankiem milionera, ani nawet marynarzem. Niemal wszystkie pieniądze zostały już wydane. Trzeba przerwać zaklęty krąg oszustw – cała trójka ucieka ze statku, skacząc do rzeki.
Wieczorem przemoczeni chłopcy wracają pod hotel. Ostatnie posiadane banknoty przylepiają na szyby stojących na parkingu samochodów. Przy tej czynności zostają zatrzymani przez milicję.
Sala sądowa. Na wokandzie proces Ryśka i Julka. Wśród sędziów i świadków znajdują się ludzie, którzy swoją działalnością lub obojętnością przyczynili się do obecnej sytuacji chłopców. Wkrótce wywody oskarżyciela – jednego z nocnych gości hotelowych restauracji oferującego korzystne, choć brudne interesy – pochłaniają słuchaczy tak bardzo, że nikt nie zauważa wyjścia oskarżonych z sali. Na ulicy czekają na nich „Maanam” i… żyrafa.
Niewątpliwą atrakcją filmu jest udział zespołu „Maanam”. Ścieżkę dźwiękową skomponował Marek Jackowski, a Kora śpiewa pięć piosenek – „Moja miłość jest szalona”, „Stoję, czuję się świetnie”, „Och ten Hollywood”, „Tango Domy Centrum”, „Oddech szczura”.
Pobrane z Youtube Elektronik i Elektryk Samochodowy, Warsztat Samochodowy – Mechanik i Diagnostyka, Naprawiamy Silniki Samochodowe Warszawa, Naprawa Silników Samochodowych – Remonty kapitalne Warszawa, Wymiana radia w samochodzie, Remonty kapitalne Silników do Auta Warszawa, Elektronik Samochodowy,