Jak lutować elementy przewlekane THT – naprawa płyty głównej sprzętu medycznego NuAire
W tym filmie pokażę jak lutować elementy przewlekane – czyli montaż przewlekany THT (ang. Through-Hole Technology). Montaż przewlekany, czyli po prostu wszystkie elementy mają elektrody, które przekładamy przez przelotki i lutujemy od drugiej strony płyty PCB, jak na przykład rezystory, tranzystory, układy scalone w obudowie np. DIP, kondensatory ceramiczne jak i elektrolityczne.
Dzisiejszy film będzie praktyczną pogawędką na przykładzie naprawy płyty głównej do szpitalnego sprzętu laboratoryjnego NuAire Inc. i montażu nowych elementów elektronicznych.
Poruszę zagadnienie odnośnie techniki lutowania z uzyskaniem pełnego przetopu lutowia przez przelotkę i uzyskania podwójnego lutu, który zapewnia większą odporność elementu na wibracje – na przykładzie elektroniki serwisowanej np. na statki, gdzie wibracje silnika niosą się po całym kadłubie i z czasem mogą powodować „zimne luty” ze względu na wibracje elementu na płycie PCB (printed circuit board – czyli elektroniczny obwód drukowany).
W użyciu oczywiście mój stary Weller PU81 z rączkami LR-21 i grotem ET-KN oraz WSP80 z cienkim grotem, którego nazwy nie pamiętam 😉
Przez chwilę pojawi się tester elementów EZM328, który znacznie ułatwia pracę podczas pomiarów parametrów części elektronicznych jak np. tranzystory, kondensatory, diody (nawet Zenera o niskim napięciu Zenera).
Pokażę też jak podłączyć niepewne urządzenie po naprawie, tak aby nie spalić nowych elementów jak np. tranzystory lub końcówki mocy w przypadku sprzętu audio.
Potrzebny jest do tego np. halogen żarnikowy lub żarówka o mocy co najmniej 100W – tak aby zwykły prąd w szeregu nie powodował jeszcze ogrzania żarnika a co za tym idzie wzrostu jego temperatury i rozpoczęcia świecenia (bo tak w sumie działa żarówka/żarnik halogenu 🙂 ). A w przypadku zwarcia, duży prąd zwarciowy zostanie ograniczony przez żarówkę do jej mocy nominalnej, w tym przypadku do około 1,74A (400W/230V=1,74A) i cała moc (czyli prąd i napięcie) wydzieli się na żarówce i nie spowoduje strat w urządzeniu jak np. spalone kolejne elementy jak tranzystory itp.
Dzięki temu serwis płyt głównych/serwis sprzętu medycznego staje się przyjemniejszy, nawet gdy naprawa jeszcze się nie powiodła 😉
Lutowanie może być proste i przyjemne gdy wiemy co, jak i dlaczego 🙂
Zobacz mój poprzedni film o podstawach lutowania:
https://youtu.be/EUOvLlLvz8A
Playlistę napraw elektronicznych:
www.youtube.com/playlist?list=PLyKQdv07BeiSzr9yNstf_1wIdQoG1XyI6
Ogólne filmiki z elektroniką:
www.youtube.com/playlist?list=PLyKQdv07BeiQGIDc-glFRffFz0L3hdlZL
e-mail: rzezbiarz.tytus@gmail.com
Instagram: www.instagram.com/rzezbiarz.tytus
#mrAkumulator #Tytus #Rzeźbiarz
Pobrane z Youtube Elektronik i Elektryk Samochodowy, Warsztat Samochodowy – Mechanik i Diagnostyka, Naprawiamy Silniki Samochodowe Warszawa, Naprawa Silników Samochodowych – Remonty kapitalne Warszawa, Wymiana radia w samochodzie, Remonty kapitalne Silników do Auta Warszawa, Elektronik Samochodowy,
Wiecej diagnostyki 🙌🙌
Można przecież poprawić od drugiej strony. Ogólnie lutuję podobnie jak Ty, ale czasami poprawiam od drugiej striy płytki, mam lutownicę KSGER.
Przyjemny odcinek 🙂 planujesz może nagrać coś o lutowaniu smd oraz gniazd z plastikowymi elementami?
Do odcinania nóżek istnieją specjalne szczypce. Wszystkie odcięte mają potem tą samą wysokość i nie są"stożkowe"(cięcia). Po odcięciu warto je jeszcze raz przelutować, tak żeby odcięcie było pokryte lutem. A najlepiej odciąć przed lutowaniem, ładniejszy efekt i mniej trzeba grzać😉 Pady z drugiej strony mogłeś przetrzeć i delikatnie przesmarować topnikiem. Luty z obu stron powinny wyglądać tak samo. Pewnie, że tak jak polutowałeś elektrycznie jest OK. Ale tam gdzie pracowałem na obczyźnie, nie przeszło by kontroli i miałbym urządzenie z powrotem na biurku… Ale to nie fabryka.👍
Czekam na więcej.
Brawo brawo brawo !!!!! Co się zobaczy to w głowie zostanie !!!!!
2:59 obcięte końcówki nóżek są niekiedy mega przydatne np.do naprawy ścieżek do ich wzmacniania lub przedłużania itd,itp.Cyna do takich nóżek przywiera, klei się że hoho:) Więc radzę szczególnie te dłuższe zbierać, przechowywać i cieszyć się z ich posiadania 🙂
Pełna profeska 👍
A ten druk cleaner wczym lepszy od IPA?
Luty miesiącem lutowania
Super filmik, można pooglądać, dowiedzieć się zawsze czegoś nowego i lux utrwalić dobre działania! Pozdrawiam i życzę zawsze dłuższych nóżek od elementów żeby odebrali na statku 🙂
Ciekawy filmik. Zawsze chętnie patrzę jak ktoś inny lutuje. Cały czas się człowiek uczy i przypomina sobie jak robić to prawidłowo. Chętnie zobaczyłbym (mimo, że już coś o tym było) obniżanie/korekcja wyświetlanego napięcia na BT-360 Autool wersja, gdzie nie ma żadnych potencjometrów. Pzdr/Tomasz
DZIĘKUJĘ
Masz jakies sprawdzone rodzaje topnika, ktory mozna by zastosowac przed przylutowaniem tego mostka?
🤤 Nie wiem co mam za zboczenie, ale uwielbiam paczeć jak ktoś coś naprawia, lutuje itp… 😉 Psss, etanolem lepiej się czyści, a po robocie spiritus wypić (niekoniecznie ten) , a butelką przetrzeć 😜
Zrobi pan coś o silnikach takich od pralki bo jak inni tlumacza to nue rozumiem a u pana wszystko takie klarowne się wydaje 🙂
Pozdrawiam.
Kolejny SUPER film! Proponuję rozważyć temat o typowych awariach i naprawach zasilaczy SMPS. Każdy ma ich przynajmniej kilka w domu i mimo że tanie to czasem wymaga wymiany tylko diody lub kondensatora, i też można by je sprawdzać przez halogen 😉 Pozdrawiam
Cześć. Mam trochę naiwne pytanie w temacie majsterkowania. Chcę nagrać na kamerce z wejściem mikrofonowym głos z interkomu kasku motocyklowego (tj. sygnał z mikrofonu i z głośnika) – jak eksperymentować, żeby niczego nie spalić? Bo chyba różnica w napięciu głośnika i mikrofonu może być spora, do tego nie chciałbym zrobić między nimi zwarcia. Zero wiedzy w temacie z mojej strony.
Ostatnio w taki sposób metodą na zimno wylutowałem element przewlekany.
https://www.youtube.com/watch?v=lkqn60F3tdg
Chciałem w zwykłym prostowniku (na dwóch diodach) analogowy amperomierz zastąpić cyfrowym, ale mam problem z podświetleniem. Podpięcie pod wyjście nie działa prawidłowo, a dołożenie kondensatora elektrolitycznego podnosi napięcie. Czy muszę dołożyć dodatkowe zasilanie na podświetlenie czy jakiś stabilizator?
+1
Bardzo dobre ujęcia (co to za obiektyw do makro?) i przekazywanie wiedzy w najbardziej przyswajalny sposób dla wszystkich.
Pokarz swoje tricki do lutowania ok?
lutowanie lutowaniem :D, a będzie film o rozlutowywaniu takich płytek? właśnie nieco grubszych, cyna bezołowiowa, niekoniecznie z łatwym dostępem do nóżek? Mam taki zasilacz na szyne din,do wymiany kondesator a zabawy co nie miara…
Do czyszczenia polecam Techspray defluxer ze szczoteczką. Jest super
Wszystko super, używaj jednak pojęcia ciepło(energia) , a nie temperatura. Temperatura go tylko definiuje. Tak jak napięcie i volty definiują prąd. Tak jak prąd przeplywa tak i ciepło. Może mnie to akurat razi, bo jestem z wykształcenia również chłodnikiem(takie tam lodówki) . Nie jestem uszczypliwy, ale elektronika to dziedzina techniczna. Ogarniajmy poprawnie opis tego co się dzieje. Clener, pady, itd, to wszystko nalecialosci anglojezyczne, na wszystko jest nasza polska nazwa, Claner to po prostu zmywacz i tyle.
Bardzo dobre masz przygotowanie serwisowe, też używałem żarówek przy serwisie wzmacniaczy audio zwłaszcza przy zasilaniu symeyrycznym "+" i "-" względem masy, gdy nie wiadomo czy końcowe tranzystory nie zrobią kuku i wywala się na dzień dobry przy pierwszym uruchomieniu testowym zwłaszcza jak ciężko je było zdobyć, albo wywalilo mi od strzału po podaniu zasilania glównego.
Super! Jesteś dla mnie mistrzem. Pozdrawiam, czekam na kolejne filmy.
To w następnym filmie może jak usunąć resztki starej cyny na płycie. Ostatnio bawiłem się z wymianą złącza usb, stare złącze wylutowałem bez problemu, ale nowego nie mam pojęcia jak zamontować, zawsze zostaje trochę starej cyny w otworach na nóżki złącza
Nie mogłem sobie odmówić przyjemności obejrzenia i musiałem wrócić się nieco do tyłu. 😉
Teraz idę do ostatniego z dostępnych. 👍
Po takim "strzale energetycznym" gdzie uszkodzeniu ulega bezpiecznik i kilka elementów po bezpieczniku, warto wymienić też od razu warystor (żółty dysk), jako iż on też się zużywa i ma określoną ilość zadziałań w warunkach takich przepięć. Koszt znikomy, a wydłużenie działania elektroniki po przejściach – znaczne.
Jeżeli to jest sprzęt morski/medyczny, to rozczarowuje też iż wejściowy elektrolit jest na 400V, a nie 450V… to daje dużą różnicę w długowieczności urządzenia.
No i przepalone kondensatory wejściowe, to były kondensatory przeciwzakłóceniowe klasy Y, tu widzę wymienione na takie same i super. Ale widywałem też wymieniane na innego typu o takim samym napięciu. Tu klasa bezpieczeństwa ma znaczenie i klasę bezpieczeństwa Y zawsze wymieniamy na Y, chodzi o to by w przypadku impulsu energii taki kondensator nigdy nie miał szansy uszkodzić się na zwarcie i zagrozić bezpieczeństwu użytkownika urządzenia.
Dobry film, pozdrawiam!
Super że tyle szczegółów na filmie. Czy można się spodziewać w niedalekiej przyszłości jak sobie poradzić z lutowaniem polakierowanych kabelków takich jak w słuchawkach?
Niby człowiek coś wiedział a jednak mądrzejszy po obejrzeniu. Dzięki, bardzo dobry film.
Naprawdę bardzo przejrzysty film i bardzo dobrze i jasno wytłumaczony .Super👌👌👌
Dziękuję Kolego.
Siema! Super filmik! Kończyłeś jakieś studia?
Bardzo fajnie gadasz kolego.
A nie, jak gdzieniegdzie na odp…ol.
Brawo.
Powiedz mi prosze tylko jakiej mocy jest ten halogen służacy jako zabezpieczenie ?
Pozdrawiam.
Kupiłem na aliexpress mosfety do budowy mosfetow do karabinków ASG i po zamontowaniu po kilku strzałach dochodziło często do przepalenia mosfetu :/
Od kilku lat czeka na zlutowane gniazdo mini Jack w mojej najlepszej MP3 i nikt tego nie może mi ogarnąć, dodatkowo nigdzie nie mogę kupić takiego gniazda..
a jak lutować najmnieszjy kondesator mniejszy o mrówki bez mikroskopu?
O ESD nie słyszałeś.