Loading…

Mechanika Pojazdów Osobowych

Mobilny Warsztat Samochodowy - Elektronika i Elektryka Samochodowa z dojazdem do klienta.
Kontakt do Mechanika

Jak rozdzielić przewód PEN na PE i N w rozdzielnicy elektrycznej | ForumWiedzyZobacz, jak rozdzielić przewód PEN wspólny ochronno neutralny na PE ochronny i N neutralny. Zawsze należy zwracać uwagę, …

Pobrane z Youtube Elektronik i Elektryk Samochodowy, Warsztat Samochodowy – Mechanik i Diagnostyka, Naprawiamy Silniki Samochodowe Warszawa, Naprawa Silników Samochodowych – Remonty kapitalne Warszawa, Wymiana radia w samochodzie, Remonty kapitalne Silników do Auta Warszawa, Elektronik Samochodowy,

47 thoughts on “Jak rozdzielić przewód PEN na PE i N w rozdzielnicy elektrycznej | ForumWiedzy

 1. Wszystko zrobione tak jak w filmie. Chciałem sprawdzić czy różnicówka działa przez zwarcie w gniazdku N z PE i nic się nie dzieje.. co może być nie tak dlaczego różnicówka nie działa w takim wypadku?

 2. 7:57 – używając zwrotu "oczywiście" mówisz tak jakby praca pod napięciem była równoznaczna z porażeniem

  usiłując przekonać "ludziów" że nie wyłączenie zasilania oznacza porażenie i mogą w to uwierzyć

  i później siłą tej negatywnej głupiej sugestii nawet gdy będą elektrykami mogą sobie zrobić kuku

  bo tak bardzo ich postraszyłeś gdy byli dziećmi i oglądali twoje filmiki, że podświadomie utożsamili to

  nie wyłączenie zasilania i "oczywiste" porażenie w tego rezultacie. Przecież jak się jest odizolowanym to mało prawdopodobne

  ale tak jak jazdę w pasach autem, a motocyklem w kasku zaleca lub nakazuje się wyłączanie zasilania, o ile to jest możliwe (a czasem nie jest lub jest trudne).

  Paradoksalnie prąd kopnął mnie nie wtedy gdy wielokrotnie grzebałem w tablicach, w instalacjach, min zakładałem gniazda pod napięciem, oraz włączałem pod liczniki bez przerwania obwodów, na co jest prosty sposób (bo przed przecięciem obwodu na pod licznik lub inny moduł wystarczy zrobić jego tymczasowe obejście, jak objazd na drodze).

  Kopnął mnie mnie jako "cywila", zwykłego użytkownika podczas wyciągania zwykłej wtyczki w piwnicy, ale zabawnie bo chwyciłem po ciemku na raz za oba kable które pod moim palcem zrobiły zwarcie i nic mi się nie stało. Za to mam nauczkę by nie wyciągać za kabel i nie kupować badziewia, bo to był pistolet klejowy. Wtyczka się rozeszła tuż za odgiętą, a raczej izolacja zeszła z kabla na skutek jego rozciągnięcia wcześniej.Tak że chwyciłem za wtyczkę na styku z kablem gdzie nie było już izolacji i ku memu zdziwieniu strzeliło. poczułem to ale bezpiecznik był tez szybki i ani ja ani nic się nie spaliło. Miałem też inną taką historię z poczuciem przepływu, skurczu od 220V. Chyba jakaś obudowa, czy coś. Już nie pamiętam. Ale pamiętam że raz lub dwa zrobiłem zwarcie kombinerkami lub wkrętakiem lub nożem pracując pod napięciem i to jest nie przyjemne bo można się zlęknąć

  Czasem nie da się wyłączyć zasilania, ale najczęściej do bezpieczników kilka pięter niżej jest po prostu bardzo daleko. Kiedyś nie było aparatury domowej z siłownikami sterowanymi przez Wi-fi. Takiej jeszcze nie mam ale widziałem. Raz nawet z ciekawości rozmontowałem niemal całkiem u siebie starą tablicę na której jest umoszczony licznik główny. Zainspirowany filmikami w sieci.. Szukając pod nią punktu podziału PEN, aby upewnić się że istnieje tam i czy jest uziom przez metalową skrzynkę co najmniej. Punkt był w obudowie bezpiecznikowej, przed licznikiem. Nawet tam dotarłem jakoś to otwierając by nie zerwać plomby, albo tam jej nie było lub spróchniała ze starości. Nowe plomby są na nowym, bo wymienianym co ileś lat liczniku, ale tablica na którym on jest i bezpieczniki nie były na nowo plombowane.

  Dodam, że nie jestem jestem elektrykiem ale hobbystą ale mającym dużo praktyki u siebie gdzie dużo tego wszędzie.

  (rodzina miała różne nieruchomości min w budowie, w tym działające małe zakłady przemysłowe,

  gdzie to jako fachowiec na miejscu naprawiałem awarie). Przy budowie domu ponad tyś m2 w większości robiłem instalacje, nie licząc Ukraińców kładących kable na długich odcinkach i elektryków od fotowoltaiki oraz zasilenia rozdzielnic. Potem przerabiałem instalacje jak się tu wprowadziłem. Nadal zresztą ją zmieniam, dodając po trosze automatykę do światła. Od podstawówki majsterkuję bawiąc się elektryką niskonapięciową, kolejkami, silniczkami, a potem w szkole średniej elektronikom, robiąc płytki, układy, druciaki. Więc mam zdolności manualne i koncentracje na obwodach, które dla zabawy rysuję też w symulatorze. Np prymitywny kalkulator na prostych półprzewodnikach jako wyzwanie.

  Hobbyści zbudowali 1-szy samolot, a profesjonalistą pracującym nad tym równolegle to się nie udało.

  Bo jak się czymś pasjonuje to zwykle od dziecka i bardziej się angażuje, nie spieszy się i wczuwa w to co robi.

  Ludzie przeliczający swój czas na pieniądze kierują się oszczędnością czasu i środków (być może pokoju

  i precyzji miłośnika, który może dłubać w prostej rzeczy godzinami optymalizując ją i swoją technikę pracy.

  Bo zwyczajnie jego to bardzo cieszy, bo działa dla przyjemności, a nie na akord dla zadania, dla pieniędzy.

 3. Podział PEN jest w tym przypadku niepoprawny. Gwarantuję że mostek by się spalił. Minimalny przekrój podziału przewodu PEN wynosi 10mm² CU i 16mm² Alu.
  To co jest zaprezentowane jest szkodliwe.

 4. Rozdzielnia – stacja rozdzielcza, wyodrębniona część stacji elektroenergetycznej lub autonomiczny fragment sieci elektroenergetycznej, w którym następuje rozdział energii elektrycznej bez zmiany napięcia.
  Rozdzielnica elektryczna – element sieci elektrycznej (instalacji elektrycznej) zawierający urządzenia i podzespoły:styczniki, przekazniki, wyłączniki

 5. Pytanie. Czy różnicówke można dać na wszystkie nadprądowe razem, czy rozdzielać? Instalacja mieszkanie, kuchnia to piekarnik i ewentualnie czajnik oraz mikrofala, piwnica pralka. Łącze dwa mieszkania w jedno i zastanawia mnie czemu wcześniej elektryk dał do kuchni c20? To bardziej na piłę się nadaje.

 6. Wszystko super tylko roznicowki się nie montuje na instalacji z neutrala rozdzielonego na ochronny . To informacja z dobrego źródła o normach instalavji el. A nie od yiutubera który zrobił instalację jak w szkole na pierwszym roku praktyk w szkole zawodowej .
  Jeśli się mylę proszę o link na priv do takiej informacji

 7. 4:15 Najważniejszy problem co jak nie ma w bloku GSW/GSU? Niepodłączenie PE jest niebezpieczne. Co jak do mieszkania dochodzą dwa cienkie przewodziki? Rozkuwamy klatkę żeby położyć gruby niebieski?

 8. Czy takie rodzielenie jest poprawne? Jestem uczniem kończę 3 klase i zrobiłem tak u sąsiadów aby sobie dorobić sami mnie poprosili zmieniłem całą rozdzielnice ale przewód który szedł do rozdzielnicy był aluminiowy i stary ale właściciel nie chciał zmieniać to zrobiłem tak jak chciał (klient nasz pan) chciałem zaproponować że za dopłatą podlacze wszystkie gniazdka lecz odparł że tyle już zrobi i no zrobił ale zware i nie było prądu w połowie mieszkania ja nie mogłem przyjechać do nich z przyczyny zdrowia wiec wezwali elektryków i gadali że jest zrobiony wielki błąd Bo Różnicówka jest w rozdzielnicy gdzie ten dom nie ma uziemienia. Ktoś coś pomoże?

 9. Bomba w chwilę po obejrzeniu filmiku dowiedziałem sie jaka fuszerkę odwalil 'elektryk' po podłączeniu niektórych urządzeń które wymagaja uziemienia np boljer do podwójnego gniazdka na bolcu byl prad i jak podłączyło sie dwa urządzenia i dotykało metalowych częściach np prysznica kopalo prądem, spojrzałem do skrzynki okazało sie ze z bloku leci instalacja 2 kablowa i listwa lewa wgl nie miala uziemienia podłączonego oraz nie byla połączona z prawa takze zrobiłem to i problem znikl dzięki bardzo 😁

 10. Witam,
  Czy taki rozdział również ma zastosowanie w momencie jeśli w części domu zostanie zastosowana instalacja trójżyłowa(pierwsze piętro), a na parterze wciąć będzie dwużyłowa (kuchnia plus salon). Na ten moment mamy remont właśnie całego pierwszego piętra, gdzie chcemy użyć instalacje trójżyłową zamiast dwu.
  Z góry dziękuję za odpowiedz

 11. Posiadam wyłącznik izolacyjny 4P. 3P są jak wiadomo dla faz L1, L2, L3.
  Czy czwartym polem może być rozłączany przewód neutralny ZA wyłącznikiem różnicowo prądowym ? Czy lepiej zostawić nie podłączone to pole ?
  Ps. Dziękuje za jasny, treściwy materiał.

 12. Dobry film! Może dorzuciłbyś porównanie różnicowo-prądowego i nadprądowego. Czy w instalacji do każdego obwodu stosować oba? A może wszystkie nadprądowe przepuścić przez jeden różnicowo-prądowy?

 13. Pokazujesz sporo szkiców. Dobrze by było gdyby były dostępne pod jakimś linkiem do pobrania lub podczas montażu filmu wstaw dobry skan.
  W materiale filmowym ciężko je studiować.

 14. Mam bardzo świetny pomysł jak zrobić uziemienie do Transformatora ze starego radia. Radio nie ma uziemienia bo nie potrzebuje Ale wyjęty z niego Transformator możemy go użyć np. do żarówki 12V on będzie obniżał napięcie z 230V Ale będzie miał mały błądzący prąd co trzeba wtedy zrobić w takiej strydulacji musimy podłączyć do niego trzy żyłowy kabel fazę i zero podpiąć normalnie a do trzeciego przewodu żółto-zielonego trzeba założyć tulejkę podkładową, następnie wziąć dłuższe śruby i przykręcić go do jakiegoś swojego przedmiotu a by się trzymał potem wziąć ten żółto-zielony przewód z tą tulejką podkładową i podłączyć go do tych śrub na których się trzyma Transformator i wtedy mamy ochronę. Jeżeli mamy nową Instalację i mamy przy domu uziemienie powinien być w nim mały otworek mały plastik i być tam stojąca woda i dopiero to szczelnie zamknięte i zasypane a woda powinna tam cały czas stać. Ja u swojego sąsiada biorę konewkę i podlewam to uziemienie żeby nie miało sucho. Uziemienie kiedy ma mokro to lepiej ciągnie i jest bardziej Aktywne. Ja nigdy nie uznaje gniazdek bez bolców.

 15. Nie rozumiem jaki ma sens ten pseudo rozdział na szynę z kartką PE i N, skoro i tak na końcu nie uziemiłeś przewodu ochronnego. Równie dobrze mogłeś wpiąć w RCD neutralny z szyny (z kartką PE) zamiast z szyny (z kartką N) i skutek będzie ten sam. Gdzie tu sens i logika?

 16. Cześć, szukam konkretnych informacji jaki przewody zastosować do podłączenia kuchenki elektrycznej/indukcyjnej.
  Przy 3 fazowej instalacji jest sporo informacji mówiących o zastosowaniu przewodu 5×2,5 mm2, natomiast jeżeli mamy tylko jedną fazę to informacje są już mocno rozbieżne. Generalnie myślę o pociągnięciu przewodu 3x4mm2, natomiast znalazłem informacje że przy indukcji czy kuchenkach elektrycznych to wystarczy 2,5mm2 lub trzeba dać aż 6mm2. kolejny problem to jaki bezpiecznik zastosować przy większych przekrojach?

 17. ForumWiedzy jaki sens robic taką modyfikacje skoro przewod PE ma w zamysle zapewniac uplyw napiecia do ziemi a jak wiemy przewód N nie jest w żaden sposób "uziemiony". Moim zdaniem taka modyfikacja nie ma wiekszego sensu (szczegolnie w domach wielorodzinnych, blokach tam gdzie głownie wystepuje brak uziemienia), poniewaz jedyne co zyskujemy to upływ potencjału z naszej instalacji ktory przeciez nie znika i idzie dalej przez przewod N do np sasiada (widzialem takie cuda rozdzielenia instalacji w bloku) czy na rozdzielnie głowna ktora i tak nie majac uziemienia absorbuje potencjal na siebie. Moze zle cos rozumiem ale na "moja" logike to takie troche januszowanie. Ochrony nie mamy i tak jak nie mielismy a dodatkowo narazamy albo swoj licznik albo sasiada badz urzadzenie gdzie ten potencjal poplynie.

 18. Hey. Akie pytanko.Robiłem sobie instalacje i wszystko jest ok dopóki nie załączam jakiegokolwiek urządzenia
  Po wpięciu łapy budowlanej,,wiertarki czy cokolwiek to wybiją mi roznicowke w momencie próby uruchomienia. Co Robiłem nie tak?

 19. Witam. Bardzo dobrze wyjasnione. Mam takie pytanie. Czy mógłbys zrbic podobny film o pdłączeniu i wykonaniu instalacji wyjsciowej z inwertera offgridowego. Chodzi o to ze zasilenie inwertera jest na 3 przewody tzn F, N iPE a wujscie z inwertera ma tylko F i N. I teraz pytanie jak uziemic instalacje wychodzącą z inwertera, czy pobrac PE z instalacji domowej( takiej jak na twoim filmie czyli po podziale PEN} czy zrobic to w inny sposób. I kolejne pytanie czy za inwerterem dac różnicówke. Czyli reasumując, mamy taki układ jak na filmie i dokładasz inwerter.

Dodaj komentarz

Zadzwoń!