Loading…

Mechanika Pojazdów Osobowych

Mobilny Warsztat Samochodowy - Elektronika i Elektryka Samochodowa z dojazdem do klienta.
Kontakt do Mechanika

23 thoughts on “Strojenie anteny do CB radia

  1. Z całym szacunkiem, ale sprzętem CB zajmuje się od 10 lat i większej bzdury co Pan powiedział na początku jeszcze nie słyszałem.Każdą antenę należy zestroić do miejsca montażu obojętnie czy magnes czy bezpośrednio w dziurze w karoserii.A już wgl wypadało by zmierzyć wartość SWR niż bezmyślnie postawić antenę ''lepszej marki'' jak Pan nadmienił i zacząć nadawanie.Przykładowa antena Sirio ml 145 postawiona centralnie na środku dachu (SWR 2.0).Są oczywiście przypadki że swr jest prawidłowy i mieści się w tolerancji błędu, ale zawsze ale to zawsze! należy sprawdzić wartość SWR zanim zacznie się nadawać.A jeszcze inna sprawa nie ''antena magnetyczna'' tylko ANTENA MAGNESOWA.Proszę sprawdzić w internecie jak wygląda antena magnetyczna i czemu służy.Druga sprawa nie stroi się anteny do radia tylko do miejsca montażu.Mógłbym wymieniać i wymieniać.Proszę nie traktować tego komentarza jako HEJTU wobec Pana.W dodatku sprzęt przedstawiony na materiale budżetowy miernik od biedy jest dobry.Pozdrawiam.

  2. Witam! mam radio STABO XM5028, mam pytanie… jak ustawić samo radio, klawisze na radiu ? bo mam FM/AM, MIX, MOD, te trzy guziki, który ma być wciśnięty a który nie ? Ponieważ gdy wcisne MIX, to gaśnie na radiu FM, a jak wcisne przycisk FM/AM, to nic się nie dzieje.

  3. Czy jest możliwość tak zestroić antenkę aby uzyskać SWR na 1 i 40 kanale 1,1 a na 19 wynik 1,0 ? Uzyskałem taki wynik na antenie Lemm 2001 turbo i się zastanawiam czy reflektometr się nie zepsuł.

  4. Cokolwiek ktoś powie na jakiś temat (biorę tu za przykład ten filmik), to każdy "znawca" tematu MUSI się wymądrzyć. Nie przeżyje, jak nie wciśnie swoich kilu groszy. Dla tego w kraju mamy tak, jak mamy. Żałosne to… Dziękuję Robi24 za ten filmik. Jestem przekonany, że dobrze pokazuje o co chodzi w tym "strojeniu" na poziomie elementarnym. Ja bym tylko (dla takich niezorientowanych osób) dodał, co to realnie oznacza gorszy zasięg… Oczywiście chodzi mi o bardziej o rząd wielkości, a nie o wyliczenie matematyczne, którego na pewno będą oczekiwali "znawcy tematu"…

  5. W tym wypadku prezentowane radio jest odporne na uszkodzenie końcówki, zwarcie lub brak anteny podczas nadawania nie uszkodzi końcówki można do bólu nadawać… grucha gumka. Raz zestrojona antena do macierzystego odbiornika nie wymaga ponownego strojenia w innych warunkach.

  6. Nie wiem gdzie się czlowieku uczyłeś radotechniki , ale takich bzdur to nawet moj dzieciak nie opowiada, antene stroimy na skrajnych kanałach- 40 i 1 , a pasmo środkowe czyli 20 wychodzi samo , dążymy do wyniku 1.5 nawet do 1.8 na skrajnych kanałach bo w środku będzie np , 1.1 , 1.2 ,a to jest wynik zadowalający, tak samo kwestią anten magnetycznych , napewno super się wystroiła na drewnianym stole , gdzie nie ma masy tak jak w aucie np z dachy lub klapy , 😁😁😁 material mocno nieprofesjonalny i tak naprawdę błędny, mógłbym napisać wiecej , ale……….nieważne 🤣

  7. Piękny film, super muzyka. Mam antenę bazowa Sirio 5/8 na wysokości 9m jest transformator. SWR na kan 1 mam 3, na kan 40 mam 2,5. Czyli muszę wydłużyć antenę. Ale jak to zrobić? Z wysięgnika? Jak to się robiło kiedyś w latach 90 z bazowymi GP? Proszę doradź.

Dodaj komentarz

Zadzwoń!