Loading…

Mechanika Pojazdów Osobowych

Mobilny Warsztat Samochodowy - Elektronika i Elektryka Samochodowa z dojazdem do klienta.
Kontakt do Mechanika

Test chińskich wzmacniaczy [RS Elektronika] #149



W tym odcinku, testuję dwa wzmacniacze klasy D, chińskiej produkcji.
Linki do modułów:
https://ban.ggood.vip/K2v1
https://ban.ggood.vip/K2v3
https://ban.ggood.vip/K2v5
https://ban.ggood.vip/K2v8

Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook’u:

https://www.facebook.com/RSElektronika

Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:

reduktorszumu@gmail.com

Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio –
Reduktor Szumu
https://www.youtube.com/user/ReduktorSzumu

Zapraszamy na stronę http://reduktorszumu.cupsell.pl do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Pobrane z Youtube Elektronik i Elektryk Samochodowy, Warsztat Samochodowy – Mechanik i Diagnostyka, Naprawiamy Silniki Samochodowe Warszawa, Naprawa Silników Samochodowych – Remonty kapitalne Warszawa, Wymiana radia w samochodzie, Remonty kapitalne Silników do Auta Warszawa, Elektronik Samochodowy,

36 thoughts on “Test chińskich wzmacniaczy [RS Elektronika] #149

  1. Zapraszam do odwiedzin mojego kanału poświęconego oczywiście tematyce audio 🙂 można tam zobaczyć różne konstrukcje mojego autorstwa właśnie na małych chińskich wzmacniaczach klasy D ale nie tylko he he 😉

  2. Czy rozwiązałeś problem pomiaru takiego wzmacniacza ? Taki pomysł to pomiar kartą podpiętą do laptopa na zasilaniu bateryjnym. Nagrać sygnał do najlepszego magnetofonu jaki masz. Może jakiś DAT czy magnetofon studyjny. A potem zrobić pomiar na wyjściu wykorzystując opcję jak przy magnetofonie.

  3. mnie najbardziej interesuje jak to grają te wzmacniacze , niby słychać przez chwilę jakąś muzykę ale nie wiadomo skąd idzie sygnał na wzmacniacz i na jakie kolumny, przydałby się szerszy plan na całość podłączonego systemu a nie tylko zbliżenia "bebechów" wzmacniacza i wyświetlanie sinusoidy bo to dla mnie trochę za mądre a mało praktyczne

  4. Idzie jakoś sprawdzić datasheet od układów?
    Jeśli końcówka jest na mostku H, to sprawa jest prosta: wrzucić na wyjście dzielnik 2:1 (np. 1+1kΩ) ze środkiem na masie, podpiąć sztuczne obciążenie i badać oscyloskopem/pecetem połówkę sygnału.

  5. 23:58 stary już temat, ale.. nie dałoby rady masy dać przez kondensator? przez co masa oscyloskopu, bądź generatora nie byłaby podłączona bezpośrednio, a przez kondensator dla przebiegów zmiennych. Nie wiem czy dobrze myślę, lecz pewnie bym tak spróbował. możliwe, że dałbym jeszcze jeden rezystor w szereg, żeby masy nie były połączone na sztywno, a przez rezystor. Coś jak się łączy czasem masy i ekran w lampowcach, gdzie minus zasilania do PE obudowy jest łączony przez rezystor i kondensator równolegle.

  6. Co do ich brzmienia. Jeśli grają mocną średnicą i jaskrawą, wyeksponowaną górą, a bas jest schowany, to może podpiąć je pod ciemne, ciepłe, grające mięsistym basem kolumny? Może się wtedy okazać, że góra się uspokoi a bas nabierze masy i brzmienie wyrówna się tonalnie?

  7. Także ostatnio zamówiłem wzmacniacz bazowany na tpa3116d2 od chińczyka. Jestem ciekaw jakiej jakości przyjdzie on na płytce, texas instruments obiecuje koło 2 x 50w przy około 25v lub koło 2 x 40w przy 20v dla tego konkretnego układu.

  8. Prosto pomiary można wykonać przez dzielnik oporowe, oczywiście będą straty czułości i rezystory wnoszą swoje szumy ale akurat tutaj będzie to do całkowitego pominięcia.Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to by dzielniki wyjściowe były n a tyle duże by rezystory pozostały liniowe. Co do klasy AB (jak i D) to wzmiankowane sprawności dotyczą maksymalnego sygnału czyli pełnego wysterowania. Nota bene wzmacniacz klasy AB maksymalne straty w tranzystorach ma przy wysterowaniu ok 2/3 ( o ile pamiętam jak to ciekawy, można sobie policzyć) i wtedy wzmacniacz się najbardziej grzeje i takie wysterowanie jest krytyczne. w praktyce jest to właśnie wysterowanie podczas odsłuchów na tzw maksa czyli najgłośniej jak się da bez przesterowań. W przypadku tego testu mnie zabrakło pomiaru prądów z zasilacza : bez sygnału, przy 10% wysterowania, w połowie wysterowania i dla 90% wysterowania i może jeszcze przy głębokim przesterowaniu…

  9. Co do największego wzmacniacza to być może ma Pan dwa zasilacze 35V/15A , odpowiednio włączone powinny dać radę bo prąd DC przez mostek prostowniczy gładko przechodzi. Albo sześć akumulatorów wypożyczonych z samochodów :). Nawet powinno być lepiej bo kondensatorki na płytce to jak na 2x400W maluśkie oj , maluśkie. Te wzmacniacze typu D wydają się być stworzone do subwooferów aktywnych – tam są bardzo duże moce i wysoka sprawność wzmacniacza u melomana może znacząco zredukować nie ty szumy co rachunki za prąd, a efekty próbkowania można bardzo skutecznie odfiltrować (sam głośnik już nieźle odfiltruje)

  10. Jeśli chodzi o komputer to najtaniej odizolować masę USB (texas kiedyś robił układ właśnie do tego celu i są też tego typu moduły w dziedzinie przemysłu) i użyć laptopa., sama karta dźwiękowa specjalnie nie musi być uziemiona pewnie no i co do oscyloskopu to sonda różnicowa. Samo zasilanie urządzenia trzeba zrobić na trafie ale to nie wpłynie na pomiary negatywnie.

  11. Pan powinien prowadzić program SONDA a żeby dyskusja była ożywiona towarzyszć Panu powinien współprowadzacy na wzór panów Kurka i Kamińskiego. Potencjał jest . Tylko w dzisiejszych czasach……

  12. Co by nie mŏwic to wzmacniacze D majã dziwny metaliczny dźwięk 8 to jawet drogie konstrukcje sudiofilskie.
    Bardzo przyjemnie brzmiã natomiast hybrydy z preampem na lampach i koncowką na teanzystorach.

  13. Zaskoczył mnie Pan naprawdę słabym, odbiegającym od innych, poziomem testu. Wspomina Pan, że "producent nie podaje parametrów" a jednocześnie wspomina Pan o układach które są tam zastosowane dla których jest pełna dokumentacja na stronach TI i ST. Uważam, że w testach które Pan przeprowadza warto by było aby unikał Pan stwierdzeń, że "wydaje się, że …" bez przeprowadzenia pomiarów.

Dodaj komentarz

Zadzwoń!