Loading…

Mechanika Pojazdów Osobowych

Mobilny Warsztat Samochodowy - Elektronika i Elektryka Samochodowa z dojazdem do klienta.
Kontakt do Mechanika

#Zabytkowy #statek #bocznokołowiec #Lubecki przechodzi #remont #stocznia #Wrocław #video #wideo Odra



To będzie #najstarszy i #największy statek o napędzie bocznokołowym, który będzie pływał po polskich wodach. We wrocławskiej stoczni rzecznej, firma Malbo kończy właśnie remont statku „#Lubecki”.
Jednostka została wybudowana w 1912 roku we włocławskiej Fabryce Statków Spławnych Aleksandra Paruszewskiego. Części dostarczyła stocznia w #Petersburgu. Początkowo #statek, którego nazwano „#Polak”, holował barki na rzece #Wisła pomiędzy Warszawą i Gdańskiem. Jakie były dalsze losy tej wyjątkowej jednostki – zobacz nasz film.

Zbudowany w stoczni braci Nobel w Petersburgu w 1911 dla gdańskiej firmy Naphta Industrie Gesellschaft m.b.H., Gebrüder Nobel, która uzyskała koncesję rządu niemieckiego na transport nafty Wisłą do Gdańska. Przetransportowany w częściach do Włocławka i tam zmontowany w 1912 i zwodowany pod nazwą Poljak/Поляк. W związku z przeznaczeniem, silnik o mocy 250KM napędzany był naftą. Wraz z bliźniaczymi holownikami Mazur i Madjar pływał na trasie Warszawa-Gdańsk holując barki. W 1915 po zajęciu Warszawy przez wojska niemieckie został zarekwirowany i przydzielony do Chef des Feldeienbahnwesenes Schiffahrtsgruppe Ost, Warschau jako Zimsen. W listopadzie 1918 na mocy dekretu o nacjonalizacji środków transportu przejęty przez Sekcję Dróg Wodnych w Ministerstwie Komunikacji, a następnie przez Sekcję Eksploatacji Dróg Wodnych przy Ministerstwie Robót Publicznych. W 1919 armatorem statku została Polska Żegluga Państwowa, a nazwę zmieniono na Lubecki. Pływał z Warszawy do Nieszawy holując barki z towarami żywnościowymi. Po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej, w sierpniu 1920 zdobyty przez wojska bolszewickie. Uszkodzony po ostrzale przez oddział ppor. Jacynicza, który uniemożliwił wykorzystanie holownika do przeprawy przez Wisłę. 26 sierpnia, po odparciu bolszewików, odholowany do Modlina w celu przeprowadzenia remontu.
W 1921 Emanuel i Ludwig Nobel odzyskali statek, który ponownie zaczął pływać do Gdańska z bunkierkami o ładowności 245 ton nafty. W 1935 został odkupiony przez Lloyd Bydgoski S.A.
8 września 1939 statek wcielono do Oddziału Wydzielonego Wisła. Załoga zatopiła go 10 września. Następnie został wyremontowany w Bydgoszczy, zarekwirowany przez Kommissärische Verwalter der Haupttreuhandstelle Ost für die Binneschiffahrt des Weichselstromgebietes i przekazany do użytkowania firmie Bromberger Schleppschiffahrt A.G jako Karl Blumwe.
Po zakończeniu II wojny światowej statek przejęty został przez Komisarza ds. Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy. W latach 1946-48 ponownie był w użytkowaniu Lloyd Bydgoski S.A. Po likwidacji firmy statek przejęła Państwowa Żegluga na Wiśle w Warszawie, a w 1949 Państwowa Żegluga Śródlądowa we Wrocławiu Ekspozytura w Bydgoszczy. Od 1951 pozostawał w dyspozycji Przedsiębiorstwa Państwowego Żeglugi na Wiśle Ekspozytura w Bydgoszczy jako Warmia. Od lipca 1954 w ekspozyturze w Warszawie, a od 1956 w Przedsiębiorstwie Państwowym Warszawska Żegluga na Wiśle. W 1958 przeszedł remont kapitalny i wymianę silnika. Wycofany został z eksploatacji w 1969, po czym stacjonował w Porcie Praskim w Warszawie, a od 1972 w Wierzbicy na Zalewie Zegrzyńskim. W 1977 statek ustawiono na lądzie bez silnika.

W 2005 zakupiony został przez firmę Hydrobudowa Włocławek i 29 października 2009 przekazany w formie darowizny miastu Warszawa[1], które planuje jego odbudowę i wykorzystanie jako statku wycieczkowego do żeglugi po Wiśle. W 2012 podpisano umowę w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z Żeglugą Wrocławską. Po przebudowie statku na potrzeby 250 pasażerów i 15 latach eksploatacji armator przejmie statek. Silnik statku znajduje się w warszawskim Muzeum Techniki. Kadłub statku jest remontowany we wrocławskiej stoczni Malbo. Pierwotnie planowano, że statek zacznie pływać po warszawskim odcinku Wisły w 2013 roku, jednak nastąpiło opóźnienie i w październiku 2017 poinformowano, że statek trafi do Warszawy w 2018.

Pobrane z Youtube Elektronik i Elektryk Samochodowy, Warsztat Samochodowy – Mechanik i Diagnostyka, Naprawiamy Silniki Samochodowe Warszawa, Naprawa Silników Samochodowych – Remonty kapitalne Warszawa, Wymiana radia w samochodzie, Remonty kapitalne Silników do Auta Warszawa, Elektronik Samochodowy,

2 thoughts on “#Zabytkowy #statek #bocznokołowiec #Lubecki przechodzi #remont #stocznia #Wrocław #video #wideo Odra

Dodaj komentarz

Zadzwoń!