Loading…

Mechanika Pojazdów Osobowych

Mobilny Warsztat Samochodowy - Elektronika i Elektryka Samochodowa z dojazdem do klienta.
Kontakt do Mechanika

Opowieści o elektronice cz.3 [RS Elektronika] #230



To jest trzecia i ostatnia część „trylogii” czyli opowieści o polskiej elektronice, z Jankiem, konstruktorem i elektronikiem z Krakowa.

Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook’u:
https://www.facebook.com/RSElektronika
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio –
Reduktor Szumu
https://www.youtube.com/user/ReduktorSzumu

Zapraszamy na stronę http://reduktorszumu.cupsell.pl do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Pobrane z Youtube Elektronik i Elektryk Samochodowy, Warsztat Samochodowy – Mechanik i Diagnostyka, Naprawiamy Silniki Samochodowe Warszawa, Naprawa Silników Samochodowych – Remonty kapitalne Warszawa, Wymiana radia w samochodzie, Remonty kapitalne Silników do Auta Warszawa, Elektronik Samochodowy,

45 thoughts on “Opowieści o elektronice cz.3 [RS Elektronika] #230

  1. Szanowny Panie Reduktorze!czekam z niecierpliwością na relację z odsłuchu i opinie na temat zacnych kolumn od wilk audio…I myślę że nie tylko ja czekam. Pozdrowionka za mega materiały i ogrom wiedzy!

  2. Bardzo ciekawa historia unitry. Ciekawe przedstawienie polskiej elektroniki jak i układów scalonych i podzespołów elektronicznych. Bardzo ciekawa konwersacja sam chętnie bym sobie z kimś takim porozmawiał 🤔 mam zbiór różnych układów scalonych możliwe że mam również też te polskie z serii MC. Ta ku ciekawości znalazłem kiedyś na śmietniku regalik z częściami elektronicznymi i zaraz go zaniosłem do domu odnowiłem i magazynuje w nim różne elementy. Był w nim taki ciekawy tranzystor produkcji radzieckiej P210 oraz P214 G dlaczego o tym mówię, ponieważ czasami nawet te radzieckie komponenty mogą pochodzić z USA chodź nie koniecznie, te dwa tranzystory są sprawne i czasem je używam do zabaw na płytce stykowej. Od nieżyjącego przyjaciela po fachu dostałem układy scalone tranzystory i różne ciekawe elementy. Zawsze rozmowa z nim o elektronice i elektrotechnice dawały mi wiele fajnych refleksji i tym że obaj pasjonatami się elektroniki jakieś doświadczenia się wymieniało pomiędzy sobą i dochodziliśmy do ciekawych wniosków. Praktycznie nauczył mnie od podstaw automatyki i elektryki ponieważ byłem świeżo po szkole nie miałem doświadczenia w tej dziedzinie. Dziś sam się dzielę z.mpodymi osobami swoją wiedzą.
    I sam na nowo uczę co dzień.

    Pozdrawiam serdecznie ☺️

  3. W trzeciej części Pan Janek, opowiadając historię o uruchomieniu TV potwierdził tylko, że umie opowiadać ciekawe historie. Z niecierpliwością czekam (albo nawet czekamy jako widzowie) na kolejne wywiady/felietony

  4. Z wielką przyjemnością wysłuchałem wszystkich części rozmowy, i składam podziękowania za nie. Od maja 1997 pracowałem na likwidowanej cześci NPCP CEMI (tzw. budynki UNIMY od ul Konstruktorskiej) które mieściły już inne przedsiębiorstwa i z żalem patrzyłem jak wszystko wokół popada w ruinę, później od grudnia 1998 przeniosłem sie do budynku bodaj C8 przebudowanego już na biurowiec – w tym czasie mogłem jeszcze być gościem w dwóch monumentalnych budynkach Produkcyjnych CEMI, gdzie do dnia ich wyburzenia mieścił się Instytut Techniki Elektronowej – a także o czym wówczas nie wiedziałem, kwaterowano w nich uchodźców pochodzenia żydowskiego z ZSRR, którzy byli wysyłani do Izraelela w ramach operacji "MOST" – taka ciekawostka sensacyjna.
    Od pracowników wysłuchałem setki opowieści jak to z tymi "licencjami" i ich wdrażaniem było. Również o niegospodarności i "ręcznym sterowaniu" polegającym na ciągłym upraszczaniu i szukaniu oszczędności nasłuchałem się wiele. A na koniec o kulisach sprzedaży budynków i terenu inwestorowi z Turcji. Co do Unitra Warel: spotkałem we wczesnych latach 2000-nych zegarmistrza na ul Ząbkowskiej w Warszawie, który wykonując drobną naprawę zegarka, opowiedział, że on pracował w Warelu. Twierdził on, że wszystkie zegarki LED były składane na strukturach SANYO, CEMI nigdy nie dostarczyło im odpowiedniej struktury do zegarków, natomiast jakimś cudem w warunkach embarga po stanie wojennym WAREL uzyskiwał nadal przez pewien czas struktury do zegarków Unitron 21 z wyświetlaczem LCD. Zegarki LED miały dwie struktury, zegar i wzmacniacz prądowy segmentów oddzielnie.
    Pozdrawiam serdecznie

  5. Powtórzę jeszcze raz pan Krzysztof prowadzi świetny edukacyjny rewalacyjny i z całą odpowiedzialnością piszę RZETELNIE odcinki które z pewnością oglądane ze zrozumieniem przez osoby interesujące się elektroniką dużo wniosą i pomogą zrozumieć a może coś nowego wynaleźć pozdrawiam i oby tak dalej

  6. 3 x tak . Super reportaże. Poproszę informacje i ciekawostki o ZM-E Polkat Wrocław. Mam wzmacniacz akustyczny Forte 201 , który gra nadal i miałem kilka Forte 101 . Pozdrawiam .

  7. Co tu duzo dodac odcinek broni sie sam pełen profesjonalizm, kawał historii ktory wyciska lzy, az sie boje co by bylo jak bysmy zyli w innym ustroju i dane by bylo nam rozwijac sie dalej

  8. Wyrazy szacunku za wklad tego kanału w rozwój elektroniki w Polsce. Skończyłem oglądać dopiero pierwsza część, więc nie zostawię wartościowego komentarza, jednak obejrzawszy pierwsze minuty wstepu cz. 3, w spisie treści tej książki, znalazłem coś związanego z prezentem, jaki dostałem wczoraj od sąsiada, który podarował mi to (fotka z mojego dysku): https://drive.google.com/file/d/1kAsT5J_m3OTQgjEtAmF7HTXQUDN2sUVL/view?usp=drivesdk Pozdrawiam.

  9. Jestem ciekawy skąd CEMI wzięło projekt na układy zegarowe seria MC 12XX sam używam do dziś MC1206, jest dokładny, ba nawet zasilacz zrobiłem retro na układzie MAA723 Czeska TESLA.
    Wiedza tego pana jest dla mnie jak encyklopedia. Lubię takie odcinki, miło posłuchać inżyniera z prawdziwego zdarzenia.
    W Polsce wiem że montownia jest firmy WABCO, robią różne sterowniki ABS, EBS, ATC- ogrzewanie klimatyzacja, oraz MTS – sterowniki drzwi w autobusach. Głownie dla motoryzacji ciężarówki, naczepy, oraz autobusy. Ja serwisuje autobusy pod kątem elektroniki, to znam tą firmę. Co ciekawe podobnie jak BOSCH firma WABCO koduje układy scalone swoimi kodami, stąd ciężko wywnioskować co to w ogóle jest.
    Pozdrawiam Pana Janka, jak i autora kanału. Wszystkiego dobrego, i czekamy na więcej takich odcinków.

  10. Fajna seria, można powspominać. Pracowałem w Telpodzie ale w ZBR (Zakład Badawczo Rozwojowy) w serwisie urządzeń elektronicznych. Telpod to była wtedy potęga, miał własną straż pożarną, wytwórnię wody gazowanej (dla pracowników) oraz sklep mięsny :). oprócz tego zajmował się oczywiscie produkcją elektroniki.

  11. Zawsze mnie bawi gdy słyszę: ojej, złe kaoitaisty sprzedawali nam przestarzała technologie.
    To wtedy odpowiadam: nauka socjalistyczna była wiodącą na świecie,co wszyscy wiedzą, więc trzeba było wymyśleć własne technologie które złe kapitalisty chciałyby kupić.

  12. Witam. Zawsze czekam na nowe odcinki Reduktora i RS elektronika. Dzisiaj zobaczyłem schemat mojej pracy dyplomowej z technikum i wróciły wspomnienia. Robiliśmy z kolegą zegar na MC1206. Miło wspomnieć młode lata. Pozdrawiam.

  13. No niestety co do osób zarządzających temat się nie zmienił zwłaszcza w dużych korporacjach.
    Nadal mamy osoby bez elementarnej wiedzy w danym temacie i zlecają projekty prywatnym firmom które na tym żerują, wciskając beblowate rozwiązania za kolosalne pieniądze.
    Niestety zamiast być lepiej, nic to nie daje.
    Nadal dzieje się to bez konsultacji z pracownikami najniższego szczebla. Jak się komuś zwrócić uwagę, to robi wielkie oczy.Masakra jakaś.

  14. Z tym falowodem to coś mi się nie zgadza. Rura stricte falowodowa na częstotliwości telewizyjne musiałaby być bardzo gruba, grubsza od długości fali o ile pamiętam ze studiów. Chyba że była to jednak linia TEM na duże moce a nie falowód?

Dodaj komentarz

Zadzwoń!